Nefes Terapi

Doğru nefes alarak vücudumuzu sağlıklı ve dinç tutabiliriz. Doğuştan edindiğimiz, stres ve hatalı beslenme yüzünden kaybettiğimiz diyafram nefesi ile sağlığımızı şu günlerde ihtiyacımız olan dinginliği ,popüler bir tabir olan anda kalmayı tekrar kazanabiliriz.

Vücudumuzda devam eden yapım ve yıkım dengesi sonucu oluşan atık ürünlerinin atılabilmesi için kanın yeterince oksijenlenmesi ve lenf sisteminin iyi çalışması gerekir. Lenf sisteminin çalışması içinde iyi bir solunuma ihtiyacı vardır.

İnsanlar doğuşta ve çocuklukta doğru nefes alırlar. Korkuyla ,travmalarla ,yanlış beslenmeyle mucizevi diyafram nefesini unutup sadece akciğerlerin üst bölümünün solunuma katıldığı göğüs nefesine dönerler. Yeterli miktarda oksijen kana ulaşamazsa, sürekli çalışan hücrelerin ürettiği zehirli gazlar oksijenle yer değiştiremez ve bedenimiz zehirli gaz çöplüğüne dönüşür. Yıkım ürünlerini atılması bir çok kronik hastalığa davetiye çıkarır. Fibromiyalji dediğimiz çoğunlukla omuz bölgesinde olan yaygın ağrılarla kişinin yaşam kalitesini etkileyen hastalıkta şuan iyi bir örnektir. Kişide içsel bir gerginlik ve zaman içinde bunalım, yaşamdan keyif alamama gelişir Nefes alırken omuzlarımız hareketlenir, göğüs kafesimiz yukarıya doğru hareketlenir. Bu görüntü doğru nefes almadığımızın göstergesidir.

Mide tamamen dolu olduğunda diyafram nefesi güçlesir, ciğerlerimizin diyafram yönünde oksijenle dolması imkansızlaşır ve akciğer alt lobları oksijenle dolamaz. Yani yarım kapasite bir akciğerle yaşarız. Sinir sisteminde tekrar edilen davranışların otomatikleşeceğinden bu yanlış kalıpla yaşamaya devam ederiz.

Rahat ve düz bir zemine yatıp bir elimize karnımız koyarak nefes aldığımızda
karnımızı balon varmışçasına şişirmek alış süremizden daha uzun bir sürede karnımızı tam tersi indirerek unuttuğumuz mucizevi nefesi tekrar yaşamamız katabiliriz Yaşadığımız tüm zaman dilimleri vegetatif sinir sistemine kayıtlıdır. Nefes vererek o ana odaklandığımızda geçmişimizin olumsuz kayıtlarından kurtulup şimdiki ana dönebiliriz.

Bilindiğinin aksine hızlı nefes almak vücuda daha çok oksijen değil belli bir seviyede vücutta olası gereken karbondioksit miktarını düşürür. İlk başlarda solunumun yavaş ve kontrollü boş mideyle yapılması tavsiye edilir .Nefes egzersizlerini profesyonel bir danışman eşliğinde öğrenmek daha uygun olur kanaatindeyiz.

Sohbete başla
Size nasıl yardımcı olabiliriz?