Kupa Terapi

Kan dolaşımını artırmak ve iyileşme sağlamak için bölgesel vakum oluşturmaya dayanan tedavi yöntemine kupa terapi denir. Hastalıktan kurtulmak ve sağlığı korumak amacıyla atık maddelerin yoğun olarak toplandığı belli noktalardaki tıkanıklık,kılcal damarlardan kirli kanın alındığı yaş kupa tedavisi ise hacamat olarak da bilinir.
Kupa uyğulaması esasında negatif basınç (emme kuvveti) kılcal damarların por aralığını genişletir ve damar geçirgenliğinde artışa yol açarak dolaşımdaki toksinlerin bağ dokuya çıkmasını sağlar. Kupa bölgesine yapılan cilt kesileriylede dışarı çıkan kan ve lenf sıvısı yoluyla toksinlerin vücut dışına çıkması sağlanır.

Bağ dokusu tüm organların hücrelerinin etrafını sardığı ,besin ve gaz alışverişinin gerçekleştiği metabolize atıkların ve toksinlerin biriktiği bir alandır. Derinin dermis tabakası bağ dokusunun en geniş alana sahip olduğu yerdir. Ayrıca dolaşım hızının en yavaş olduğu bölgedir. Bu fizyoloji derinin bağ dokusunun bir birikim alanı olması için zemin hazırlar.

Bu yolla:
Dolaşımdaki ve bağ dokudaki toksin yükü hafifler.
Lenfatik sisteme destek sağlanır.
Bağışıklık sistemi aktive olur.
Nitrik oksit, Beta endorfin gibi damar genişletici moleküllerin salgılanması artar.
+Kupa tedavisinin doktor kontrolünde belli zamanlarda yapılması gerektiği unutulmamalıdır.

Sohbete başla
Size nasıl yardımcı olabiliriz?